Урок 08 травня

Тема уроку: Звязки між класами органічних речовин. Загальні поняття про біологічно активні речовини (вітаміни, ферменти)
Уважно опрацюйте матеріали підручника §35,§36 
Перегляньте відеоресурси
 Вам також допоможе ресурс
Поняття про біологічно активні речовини
Біологічно активні речовини — це органічні сполуки різної хімічної природи, здатні впливати на обмін речовин та перетворення енергії в живих істотах. Одні з них регулюють процеси обміну речовин, росту й розвитку організмів, інші є засобом впливу на особин свого або інших видів. До біологічно активних речовин належать ферменти, вітаміни, гормони, нейрогормони, фактори росту, фіто- гормони, антибіотики тощо.
Вітаміни
Вітаміни — органічні речовини, що надходять в організм людини з їжею і забезпечують нормальний обмін речовин, його фізіологічне функціонування. Більшість вітамінів у організмі не синтезуються. Деякі синтезуються, але недостатньо. Тому особливо важливо, щоб вітаміни надходили регулярно. Значення їх у процесі життєдіяльності організму дуже велике.
Більшість вітамінів доповнюють склад ферментативних систем, що беруть участь у вуглеводному, жировому, білковому та інших видах обмінів. Деякі з них, наприклад вітамін Д, перетворюються на гормоноподібні речовини, які також беруть участь у регуляції біохімічних процесів у організмі. Таким чином, кожен вітамін відіграє свою, тільки йому належну роль в організмі людини.
На сьогодні відомо близько 20 різних вітамінів, які поділяються на дві групи:
За нормального раціону і здорового способу життя потреба у вітамінах задовольняється природним шляхом. Однак узимку й навесні відчувається нестача вітамінів, що спричиняє гіповітамінози. Надлишок вітамінів — гіпервітаміноз, що буває дуже рідко. Одноманітне харчування, бідне на натуральні рослинні продукти, призводить до виникнення захворювання — авітамінозу.
Потрібно пам’ятати, що вітаміни можуть руйнуватися під час кулінарної обробки продуктів харчування. Так, під час варіння м’яса руйнується 50 % вітамінів групи B, у рослинних продуктах — 20 % вітамінів групи В. Вітамін С руйнується на повітрі, коли овочі та фрукти почищені. Тому їх потрібно нарізати перед варінням і класти в емальовану посуду з гарячою водою. Кришку каструлі під час варіння потрібно закрити. Добре зберігаються вітаміни за низької температури.
Ферменти
Ферменти — це біологічні каталізатори, що виробляються живою клітиною, без яких усі реакції в клітинах відбувалися б дуже повільно і не могли підтримувати життя.
Висока специфічність дії ферментів зумовлює дуже велику їх кількість. Майже кожна реакція, що відбувається в живому організмі, здійснюється за участі специфічно пристосованого до неї ферменту або групи ферментів. Наразі відомо близько 2000 різних ферментів, і кількість їх продовжує збільшуватися.

Ферменти можуть зберігати свою активність і поза межами організму, що дає можливість використовувати їх у фармацевтичній промисловості для виготовлення ліків; виробництві миючих засобів і паперу; технологічних процесах з виробництва шкіри та текстилю; виробництві продукції харчової промисловості; виробництві кормів для тварин.
Вітамін A — ретинол
Міститься в рибі, морепродуктах, абрикосах, печінці. Він забезпечує нормальний стан шкіри і слизових оболонок, поліпшує зір, поліпшує опір організму в цілому.
Вітамін D — кальцифероли
Вітамін D називають протирахітичним, бо за його дефіциту розвивається рахіт. Це захворювання проявляється в ранньому дитинстві і супроводжується порушенням утворення кісткової тканини внаслідок зменшення в ній солей Кальцію і Фосфору. Кістки викривляються. Запізнюється і порушується утворення зубів. Каль- цифероли містяться в жовтках яєць, вершковому маслі, найбільше в риб’ячому жирі. Вони також утворюються в шкірі під впливом ультрафіолетових променів сонця.
Вітамін B1 — тіамін
Вітамін B1 міститься в рисі, овочах, птахах. Він зміцнює нервову систему, пам’ять, поліпшує травлення.
Вітамін В2 — рибофлавін
Вітамін В2 міститься в молоці, яйцях, капусті броколі. Він зміцнює волосся, нігті, позитивно впливає на стан нервів.
Вітамін PP (вітамін В3) — нікотинова кислота
Вітамін PP міститься у хлібі з грубого помолу, рибі, горіхах, овочах, м’ясі, сушених грибах, регулює кровообіг і рівень холестерину.
Вітамін В6 — піридоксин
Вітамін В6 міститься в цільному зерні, яєчному жовтку, пивних дріжджах, квасолі. Благотворно впливає на функції нервової системи, печінки, кровоутворення.
Вітамін В5 — пантотенова кислота
Вітамін В5 міститься у квасолі, кольоровій капусті, яєчних жовтках, м’ясі, регулює функції нервової системи і рухову функцію кишечнику.
Вітамін B12 — ціанокобаламін — (C63Hg8N14PC0)
Вітамін B12 міститься у м’ясі, сирі, продуктах моря, сприяє кровоутворенню, стимулює ріст, сприятливо впливає на стан центральної і периферійної нервової системи.
Вітамін В9 — фолієва кислота
Вітамін B9 міститься у савойській капусті, шпинаті, зеленому горошку, дріжджах, печінці, необхідний для росту і нормального кровоутворення.
Вітамін H — біотин
Вітамін H міститься в яєчному жовтку, помідорах, неочищеному рисі, соєвих бобах, впливає на стан шкіри, волосся, нігтів і регулює рівень цукру в крові.
Вітамін C — аскорбінова кислота
Вітамін C міститься у шипшині, солодкому перці, чорній смородині, обліписі, корисний для імунної системи, сполучної тканини, кісток, сприяє загоєнню ран.
Вітамін E — токоферол
Вітамін E міститься у горіхах і рослинних оліях, захищає клітини від вільних радикалів, впливає на функції статевих і ендокринних залоз, сповільнює старіння.
Вітамін K — філохінон
Вітамін K міститься у шпинаті, салаті, кабачках і білій капусті, регулює зсідання крові.
Вітамін
Добова потреба
Авітаміноз
Гіпервітаміноз
A
400-1000 мкг
Куряча сліпота
Каротинемія
D
10-25 мкг
Рахіт
Гіперкальціурія
B1
1,4-2,4 мг
Бері-бері
Не характерний
B2
2-4 мг
Арибофлавіноз
Незначний надлишок
РР (B3)
9-15 мг
Пелагра
Гіперемія
B6
1,6-1,8 мг
Судоми, анемія
Алергічні реакції
B5
8-10 мг
Порушення функцій ЦНС
Не характерний
B12
2-5 мкг
Недокрів’я
Серцева недостатність, набряк легень
B9
0,2-0,4 мг
Псоріаз, мегалобластична анемія
Диспепсія, підвищена збудливість ЦНС
H
0,3 мг
Ураження шкіри
Не характерний
C
75-100 мг
Цинга
Діарея
E
12 мг
Зниження функцій статевих залоз
Погіршення зору
K
1-2 мг
Зниження зсідання крові
Гемолітичний синдром
Всі відомі реакції, що відбуваються в організмі, були поділені на шість основних типів. Відповідно до шести типів хімічних реакцій усі відомі ферменти діляться на шість класів:
1. Оксидоредуктази — ферменти, що каталізують окисно-відновні реакції.
2. Трансферази — клас ферментів, що каталізують транспорт різноманітних хімічних груп від однієї речовини до іншої.
3. Гідролази — ферменти, що каталізують реакції розщеплення речовин за участі води.
4. Ліази — ферменти, що каталізують реакції негідролітичного відщеплення певних груп з утворенням подвійних зв’язків або приєднання групи в місці подвійного зв’язку.
5. Ізомерази — ферменти, що каталізують реакції внутрішньомолекулярного переміщення різних груп або реакції утворення ізомерів.
6. Лігази (синтетази) — ферменти, за участі яких здійснюється приєднання двох молекул із використанням енергії АТФ і утворенням нових зв’язків.
Вивчити §35,§36, виконати завдання 256, 264.
Підготуйте до захисту навчальні проекти 
  • «Найважливіші хімічні виробництва органічної хімії в Україні»,
  • «Доцільність та шкідливість біологічно активних добавок»
та надішліть зручним для вас способом



Немає коментарів:

Дописати коментар